... Životní styl

o bydlení, interiéru,dekorace,dezingu,stavbě,hobby i zahradě. Inspirace a nápady pro volný čas...
Rady, tipy a návody pro každou ženu,ale i muže,vše ohledně domácnosti, zahrádky, domácích zvířat, úklidu, vybavení domácnosti, pokojových květin, přírody. Kuchyňské vybavení, dřevěné a plovoucí podlahy, linolea, dlažba, malování pokojů, rady a fígle na úklid, mytí oken…
Jak si zřídit zahrádku na balkóně, truhlíky a květiny
…Tvoření, ruční práce,výzdoba bytu...


STYL

Snové bydlení přímo z Francie: Jak bydlet ve stylu Provence.

29. srpna 2018 v 5:20 | eva

Francouzi milují naoko oprýskaný nábytek a použitou keramiku.

Levandulové lány, sluncem provoněný byt a nábytek, co má duši. Kousek Francie můžete mít i ve svém bytě. Inspirujte se, jak si zařídit bydlení v útulném a romantickém stylu Provence.

Ostrůvek Francie u vás doma

Atmosféra Provence je neopakovatelná. Malý ostrůvek Francie si můžete vytvořit i doma - ať už si v romantickém stylu zařídíte jenom balkon, kuchyň nebo celý byt. Nemusíte se hned pouštět do složité přestavby. Občas stačí pouze obměnit pár kousků, případně spoléhat na dekoraci. Co dělá styl Provence tím, čím je, jsou ovšem barvy. Do interiéru patří výhradně světlé tóny, jako je bílá a béžová, doplněné jemnými odstíny fialové, modré a zelenkavé. Obecně nešlápnete vedle s jemnými pastelovými odstíny. Pokud barva působí jako vybledlá od sluníčka, pak se bydlení ve stylu Provence nemůžete přiblížit víc.


Nábytek, co má duši

Co vám přijde jako první na mysl, když se řekne styl Provence? Neomítnuté cihlové zdi, široký sporák a hlavně nábytek "s duší". Na jihu Francie se nábytek s patinou nevyhazuje, ale hýčká. Oprýskaný lak a nábytek rozežraný červotoči do stylového interiéru ale nepatří. I zděděný nábytek a kousky z bazaru se pečlivě renovují. Pokud doma žádný nábytek, "který něco pamatuje", nemáte, sáhněte po retro napodobeninách.


Francie do posledního puntíku

Styl Provence je hlavně o detailech. Francouzi milují použitou keramiku, porcelán a proutí, které ladí s lněným a bavlněným textilem. Podobně jako u nábytku, i dekorace musí mít duši. Proto si své místo najdou starožitné vázy, lampy a výrazné oválné rámy. A chybět samozřejmě nesmí květiny. Kromě všemi milované levandule je sázkou na jistotu hortenzie, slunečnice a na větších plochách břečťan.

zdroj: www.lifee.cz

PURISMUS

2. června 2018 v 17:21 | eva
Méně znamená více. I tak by se dala ve zkratce vyjádřit podstata puristického stylu. Purismus si nehraje na okázalost, ale umožňuje vyniknout jednotlivým nábytkovým kouskům i ostatnímu zařízení díky svému jednoduchému pojetí.


Je tedy jasné, že puristický styl nebude pro ty, kteří si potrpí na ozdoby a různé doplňky.
Naopak ho ocení všichni, kterým vyhovují volné plochy, velkorysost, monochromatické barvy a téměř meditativní atmosféra oproštěná od rušivých elementů, které odvádějí naši pozornost. Ke slovu se dostávají základní geometrické tvary a tělesa, využít můžete i šestiúhelníkové obklady.


Střídmé vybavení

Takto pojatý interiér nás vrací k samé podstatě bytí, nekomplikovanosti, jednoduchým tvarům, kráse materiálu. Purismus sice naznačuje střídmost, ale v moderním pojetí poskytuje zcela komfortní a pohodlné bydlení se všemi jeho atributy. Interiérem se prolíná čistota stylu a jasně dané linie. Tento přístup se odráží nejenom v zařizování obyvatelných místností, ale i v koupelně.Purismus v koupelně

Mimochodem, právě koupelna je ideálním místem, kde si tento styl můžete vyzkoušet tak trochu nanečisto. Puristický trend si vzali za svůj také designeři koupelnových baterií.A i když se na první pohled zdá, že jejich přístup postrádá kreativitu, právě koupelnové baterie jsou našlapané vlastnostmi, které více než stoprocentně zkvalitňují jejich uživatelům domácí pohodu. Do puristicky zařízené koupelny ovšem také patří velkoformátová keramická dlažba,stěny můžete obložit třeba sklem nebo imitací kamenného obkladu.

Skok do historie


Purismus se přihlásil o slovo v první polovině 20. století a neomezoval se pouze na architekturu a design, ale pronikl i do dalších výtvarných oblastí. Puristická jsou například raná díla francouzského architekta Le Corbusiera, který tento směr později převedl do podoby funkcionalismu.

Barevné pojetí


Bílá a černá jsou základní puristické barvy. Jenže pouze černobílý interiér by byl chladný, až neosobní. Nebojte se proto barevnou paletu rozšířit i o různé odstíny šedé nebo béžové barvy. Věci, kterým chcete dát prostor, lépe řečeno povýšit je na solitér, vyniknou lépe ve spojení s barevnými akcenty doplňkové barvy. A nezapomeňte, že povoleny jsou maximálně tři barvy.


Purismus myslí i na detaily, jedním z nich je například vodovodní baterie.Hlavně jednoduše.Světlá imitace.


Kontrasty vytáhnou váš interiér o třídu výš.

STYL

24. prosince 2014 v 4:04 | eva
Styl

Styl (z lat. stilus, rydlo, sloh) znamená původně charakteristický rukopis, později specifický charakter výtvarných děl a uměleckých předmětů (sloh), hudby (žánr) nebo i jiných lidských činností. Styl může charakterizovat umění určité doby (gotický, barokní styl nebo sloh), určitého prostředí (rustikální styl), určitého umělce (jeho "rukopis") nebo vůbec určitého člověka ("to není v jeho stylu"). Odborník může podle stylu rozpoznat, z jaké doby, z jakého prostředí, případně od kterého autora dané dílo pochází, i když je předtím nikdy neviděl nebo neslyšel.

V ještě širším smyslu může styl znamenat druh provedení, například v tanci, druh sportu ("zápas ve volném stylu") a podobně.

Odtud také stylový (např. stylový nábytek, stylová restaurace), odpovídající určitému prostředí a stylu.

Téhož původu jsou i další slova:

stylizace a stylizovat, ve výtvarném umění redukovat předmět na jeho charakteristické rysy
stylistika, v jazykovědě nauka o literárním vyjadřování
 
 

Reklama