... Životní styl

o bydlení, interiéru,dekorace,dezingu,stavbě,hobby i zahradě. Inspirace a nápady pro volný čas...
Rady, tipy a návody pro každou ženu,ale i muže,vše ohledně domácnosti, zahrádky, domácích zvířat, úklidu, vybavení domácnosti, pokojových květin, přírody. Kuchyňské vybavení, dřevěné a plovoucí podlahy, linolea, dlažba, malování pokojů, rady a fígle na úklid, mytí oken…
Jak si zřídit zahrádku na balkóně, truhlíky a květiny
…Tvoření, ruční práce,výzdoba bytu...


Jak správně zařídit malou kuchyni

13. března 2018 v 13:08 | eva |  KUCHYNĚ

Jak správně zařídit malou kuchyni


Mnoho žen to zná: kuchyň dva krát tři metry, domácí spotřebiče mají na milimetr určené místo a z úložného prostoru není ani jeden regál volný. "Otáčet se v kuchyni" je možné jen s krajní opatrností.


Naštěstí trh už je dnes připraven na všechno a výrobci kuchyňského nábytku i techniky počítají s tím, že každá kuchyň nemá rozměry fotbalového stadionu.
Nejen panelákové kuchyně, ale i dnes tolik populární kuchyňské kouty nezaujímají mnoho metrů čtverečních, přesto se lidé snaží vměstnat do nich co nejvíc ze standardního kuchyňského zařízení, což však dnes znamená mnohem více věcí než dříve: sporák, mikrovlnnou troubu, lednici, myčku na nádobí, někdy dokonce pračku, dále kuchyňský nábytek s úložným prostorem a pokud možno i spíž a jídelní kout.

Ani v minikuchyni samozřejmě nesmí chybět základní vybavení: varná deska, dřez, pracovní plocha a úložný prostor.
Jako všude, i tady platí, že s kvalitou roste cena."Před stanovením rozpočtu je dobré si uvědomit, co všechno člověk opravdu potřebuje a co už je zbytečný komfort,""Zvažte také, kolik času nakonec budete v kuchyni trávit a jak dlouho bude muset sloužit.
Podle toho si snadno odvodíte, do jaké kvality se právě vám vyplatí investovat.

" Je možné zařídit plně funkční kuchyň již o délce kuchyňské linky tři metry."
Představte si delší stůl postavený u zdi a v něm vsazenou varnou desku alespoň se dvěma plotýnkami, v dostatečné vzdálenosti pak dřez s odkapávačem a nejméně šedesát centimetrů pracovní plochy,pracovní plochu je možné případně nastavit další sklápěcí či zasouvací deskou.
Vedle pak stojí větší skříň na potraviny, do níž je možné zabudovat i malou mikrovlnnou troubu nebo ledničku.
Pod deskou i nad ní musí být co nejvíce úložného prostoru."Členění skříní, regálů a zásuvek může být zajištěno různými drátěnými programy - držáky, stojánky nebo zarážkami. Dvířka od skříněk je možné nahradit roletami nebo závěsy. "Výhodné je využít i prostor mezi skříňkami na stěně a pracovní deskou, který obyčejně zůstává prázdný,"praktickým pomocníkem v tomto případě bývají nástěnné systémy - závěsné otevřené police nebo různé rohové skříňky.
Pokud je nutné mít v malé kuchyni i jídelní kout, doporučuji nahradit standardní stůl a židle skládacími. Rozhodně je to lepší než obědvat v obývacím pokoji u konferenčního stolu.
Jiným řešením, v poslední době velice oblíbeným, bývá zvýšená barová deska navazující na kuchyňskou linku nebo postavená do prostoru, pod níž mohou být další skříně a zásuvky. Sedí se u ní na vyšších nastavitelných židlích, což však může být někomu nepohodlné.

Nábytek nemusí být na míru

Jak vyřešit nákup kuchyňské linky? Je možné si ji nechat vyrobit na zakázku podle rozměrů místnosti. To obvykle zahrnuje i návrh architekta, odborný dohled a montáž. Cena je však několikanásobně vyšší - záleží na materiálu a množství atypických prvků.
Ušetřit lze, když si člověk vše zajistí sám u některé z truhlářských firem a kuchyň si pak namontuje. Cenově srovnatelným řešením je výběr ze široké škály modulových kuchyní, které nabízejí kuchyňská studia. I v obchodních domech je možné nakoupit nábytek, který šetří místo a přitom beze zbytku plní svůj účel.

Investice do materiálu

Malá kuchyň neznamená malé náklady. Zvažte, zda se vyplatí šetřit na materiálech.
Většina korpusů se dělá z lamina, které je nejlacinější. Na dvířka se doporučuje dýha, lak nebo jiný ušlěchtilý materiál. Kuchyň se také prodražuje doplňky - poličkami, vnitřními zásuvkami, drátěnými programy či typem osvětlení.
Zatímco kvalitními materiály se zajistí dlouhá životnost kuchyně, s technikou už je to dnes jinak.
Spotřebiče jsou levnější, ale také fungují mnohem kratší dobu. Počítá se s tím, že se budou obměňovat častěji, protože složitější opravy se zpravidla nevyplatí.
Peníze a místo se dají ušetřit na tom, že některé spotřebiče, například kuchyňské roboty, plní více funkcí, čímž suplují jiné.

7 rad - Jak zařídit menší kuchyň

1. Naplánujte si investice Před zařizováním malé kuchyně zvažte, jak dlouho vám bude muset sloužit a kolik času v ní budete trávit. Podle toho zjistíte, do jaké kvality se vám vyplatí investovat.
2. Zvolte světlé barvy Stěny malé kuchyně vymalujte světlou barvou, aby se prostor opticky zvětšil. Také na podlahu zvolte takový odstín, aby místnost příliš nezmenšoval, ale aby na něm nebyl tolik vidět případný nepořádek.
3. Šetřete dekoracemi a doplňky Vše, co nemusí být přímo v kuchyni, přemístěte jinam. Mít v malé kuchyni pračku nebo sušičku prádla je velký luxus.
4. Nakupte dost skříněk Nábytek vybírejte tak, abyste měli dostatek úložného prostoru a nemuseli mít spotřebiče na pracovní ploše. Prostor těsně nad ní využijte pro závěsný systém, tedy otevřené police nebo rohové skříňky.
5. Jezte na skládacím stole Je-li malá kuchyň zároveň jídelnou, praktický je sklápěcí či skládací jídelní stůl a židle. Zvolit můžete i barovou nebo ostrovní desku s výškově nastavitelnými židlemi.
6. Dejte přednost minispotřebičům Myčku či lednici můžete nakoupit v minimálních rozměrech. K vaření stačí dvou- nebo tříplotýnkové sporáky s malou troubou. Mikrovlnnou troubou v půlkulatém tvaru můžete využít místo v rozích kuchyňské linky.
7. Jedním nahraďte všechny Máte-li doma malé spotřebiče, jako je kráječ, mixér nebo rychlovarná konvice, skladujte je raději v úložném prostoru, aby nezabíraly místo na pracovní ploše, nebo je nahraďte jedním robotem s více funkcemi.


I v garsoniéře je možné mít zcela moderní kuchyň se
všemi potřebnými spotřebiči a doplňky.


U malých kuchyní buďte zvlášť opatrní na práci s barvami.
Vyberete-li si jemné odstíny nábytku, můžete místnost rozsvítit doplňky v zářivých barvách.
Světlé barvy totiž prostor opticky zvětší a dají mu vzdušnost.

Když se rozhodnete pro výraznější barvu skříněk,
můžete ji zjemnit ušlechtilou dřevěnou deskou nebo skleněnými prvky.


Šikovné řešení malého kuchyňského koutu.
Pro přivedení světla do místnosti jsou použity luxfery.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JanDeklas JanDeklas | E-mail | 19. května 2018 v 11:39 | Reagovat

Ahoj lidi, rekonstrujeme kuchyň a vybíráme spotřebiče. Zkuste mi poradit,,kde se dá dobře koupit. Kolega v práci mi řekl ať to koupím na <a href=“https://tatogroup.com/cs/1563-kuchyn-a-jidelna“>této</a> stránce, moc se mi to líbí. Kde jste kupovali všechno vy?

2 JanDeklas JanDeklas | E-mail | 19. května 2018 v 11:40 | Reagovat

Ahoj lidi, rekonstrujeme kuchyň a vybíráme spotřebiče. Zkuste mi poradit,,kde se dá dobře koupit. Kolega v práci mi řekl ať to koupím na této stránce: https://tatogroup.com/cs/1563-kuchyn-a-jidelna moc se mi to líbí. Kde jste kupovali všechno vy?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama