... Životní styl

o bydlení, interiéru,dekorace,dezingu,stavbě,hobby i zahradě. Inspirace a nápady pro volný čas...
Rady, tipy a návody pro každou ženu,ale i muže,vše ohledně domácnosti, zahrádky, domácích zvířat, úklidu, vybavení domácnosti, pokojových květin, přírody. Kuchyňské vybavení, dřevěné a plovoucí podlahy, linolea, dlažba, malování pokojů, rady a fígle na úklid, mytí oken…
Jak si zřídit zahrádku na balkóně, truhlíky a květiny
…Tvoření, ruční práce,výzdoba bytu...


Zelená kuchyň

9. června 2017 v 6:11 |  KUCHYNĚ

Jaké materiály byly použity na výrobu? Byly vyrobeny s ohledem na životní prostředí? Jak vysoká je produkce odpadu? A co spotřeba energií? Ekologické otázky, které je dobré začít řešit u sebe v kuchyni.


Obnovitelný původ

Kuchyňská linka vyrobená ze dřeva a položená dřevěná podlaha vypovídají, že majitel upřednostňuje přírodní materiály a možná jej hřeje na srdci, že pořízením tohoto materiálu nezatěžuje životní prostředí.
Může být, ale abyste si byli jistí, pátrejte po původu surovin, ze kterých je kuchyňská linka vyrobená. Zejména u dřeva se ptejte po jeho původu. Z jakých lesů pokácené stromy pocházejí a zda budou v rámci kritérií trvale udržitelného hospodaření nahrazené. Hospodaření musí být ekologicky vhodné, společensky přínosné a ekonomicky životaschopné.
Dobrý původ dřeva zaručují certifikáty PEFC a FSC, které obdrží jen ten vlastník lesa, který se o něj stará podle stanovených kritérií. Výběrem dřeva však prověrka nekončí. Pro konečný výsledek je důležité, jak s daným materiálem výrobce naloží. Jaká je technologie dalšího zpracování a jaké další materiály použije.
Výrobce kuchyní Hanák sází na trvanlivost. Na dřevotřískovou desku je postupně naneseno 7 vstev laku, díky němuž získává nábytek této značky téměř neomezenou životnost, absolutní odolnost proti vlhkosti a vysokým teplotám. MDF desky, ze kterých jsou vyráběna dvířka nábytku, mají emisní třídu E1LE a certifikaci CARB Phase 2.

Skryto pod povrchem

Není důvod vzdávat se dřevěné kuchyně. Je-li dřevo dobrého původu, představuje rostlý strom nezávadný, obnovitelný a lehce recyklovatelný materiál. Aby byl výrobek ekologický, musí ale i jeho výroba, užívání a způsob likvidace naplňovat ekologické zásady.
Výrobci starající se o životní prostředí inovují používané materiály, vylepšují výrobní linky, čerpají energii z přírodních zdrojů, vlastní odpad sami likvidují nebo využívají k dalšímu zpracování. Nové technologie využívá například světový výrobce laminovaných desek Pfleiderer, jehož výrobky nakupují například firmy Ballerina nebo Oresi.
Souběžným trendem na snížení ekologické zátěže je redukce použitého materiálu a zvýšení jeho odolnosti, např. italská Valcucine snížila spotřebu materiálu u pracovních desek až o 60 %. Jedno mají však všechny ekologické kuchyně společné: kvalitně vyrobená kuchyň vydrží celý život a vyšší investicí do jejího pořízení také šetříte životní prostředí.
Světový výrobci představují své inspirativní futuristické vize, ve kterých hledají nová konstrukční řešení v oblasti energetiky, osvětlení, uskladnění potravin a lidského odpadu, www.design.philips.com

Sledujte emise

Dřevotřískové desky mohou být vyrobeny z rychle rostoucích rostlin, z odřezků dřeva z výroby atd. Klíčový je pro výrobky obsah zdravotně škodlivého formaldehydu, jeho množství je dáno podle typu použitého lepidla. O množství informují emisní třídy - E1, E2, E3, kdy E1 je nejlepší.

Úspora energie

Vařte s poklicemi na hrnci, ušetříte 20 až 30 % energie. Až 75 % času a energie ušetříte s tlakovým hrncem.
Adaptér na indukci Presto (Tescoma), umožňuje použití běžných hrnců na indukčních deskách, Ø 17 cm nebo 21 cm, www.eshop.tescoma.czVodu k přípravě potravin přiveďte k varu v rychlovarné konvici, ušetříte tak až 50 % energie.
Na varnou desku dávejte hrnce, které odpovídají velikosti plotýnky. Hrnec menší o 3 cm než plotýnka spotřebuje o 30 % více energie. Nové desky jsou opatřeny flexi zónou, na kterou lze umístit více hrnců. Deska hřeje pouze pod hrncem a pro každý lze nastavit odlišný výkon.
Indukční varné desky jsou rychlejší a efektivnější. Indukce převádí energii přímo do dna hrnců a pánví a spotřebuje o 40 % méně energie než plynová.
Chladničku nekupujte objemově větší, než potřebujete. Za každých 10 l objemu navíc zvýšíte roční spotřebu o 15-20 kWh. Vliv na spotřebu má i nastavená vnitřní teplota. Jeden stupeň dolů představuje nárůst spotřeby energie o 5 %, optimální teplota v chladničce je 5 °C, v mrazničce -18 °C. Pořiďte si chladničku se systémem No Frost, protože už 3mm vrstva námrazy zvyšuje spotřebu energie o 75 %.

Úspora vody

Kuchyňská baterie Essence (Grohe), páka zajišťuje snadné ovládání teploty vody, úspora vody s technologií Eco Joy, i ve variantě s vytahovacím ramenem, www.svet-koupelny.czPro jednoho až dva lidi nemusí představovat myčka nejefektivnější řešení. Mezi samotným ručním mytím a oplachováním vždy vypínejte vodu. Páková baterie je nezbytností, ušetří 30 %.
Nejnovější konstrukce perlátorů v bateriích snižují spotřebu vody až o 50 % při zachování tlaku.
Průtok vody z baterie může být snížen nastavitelným omezovačem průtoku. Takový průtok je optimální třeba pro opláchnutí rukou nebo mytí nádobí.
Při mytí nádobí v myčce uspoříte čas a až 85 % vody oproti ručnímu mytí nádobí.
Sušení a mytí v horké vodě spotřebovává nejvíce energie. Funkce odložený start umožní nastavit mycí program na dobu nízkého tarifu.
Vestavná myčka AEG se systémem ProClean, funkce Auto Door, automatické vypnutí; vodní senzor indikuje spotřebu vody podle znečištění nádobí, www.aeg.cz

Obaly a recyklace

Nákupní taška, organická bavlna, výběr ze 6 potisků, www.alza.czPořiďte si nákupní tašku, ať při každém nákupu neskončí v košíku nežádoucí igelitka.
Vyhněte se zbytečným obalům a kupujte volné nebalené maso, zeleninu a ovoce.
Lehké PET lahve vytlačily vratné sklo a teď se vrší v řadě domácností, přitom voda z kohoutku je zdravá a levná. Chuť chloru a ve starších rozvodech případně i kovu odstraníte pomocí filtrační konvice. Konvice také snižuje obsah uhličitanu vápenatého, který způsobuje zanesení spotřebičů vodním kamenem.
Znovu využijeme jen 19 % odpadu, přitom je možné recyklovat kolem 40 % běžného odpadu z domácnosti. Mimo kontejnery na papír, sklo a plasty se v ulicích objevují kontejnery na nápojové kartony, plechovky, v plánu jsou kontejnery na bioodpad. Tolik košů a kam s nimi. Třídicí koše umístěte do výsuvu, nemáte-li v lince dostatek místa, alternativu představují stohovatelné koše.
Velkou neřestí západní civilizace představuje vyhozené jídlo. Zhruba třetina končí v odpadcích. Plýtvání významně omezíte, když si připravíte týdenní jídelníček pro celou rodinu a nebudete kupovat zbytečnosti.

Odpadkový koš s víkem Sortera (Ikea), stohovatelný, objem 37 nebo 60 l, www.ikea.cz

Skladování a příprava

Parní hrnec Philips HD 9140/91 pro zdravé vaření v páře, 3 varné nádoby o celkovém objemu 8,6 l, www.euronics.czK plýtvání potravin přispívá i nepořádek. Pro udržení pořádku si pořiďte průhledné dózy a štítky. Mějte přehled o datech spotřeby.
Vaření začíná obstaráním surovin. Při nákupu se nezapomeňte podívat na zemi původu. Je-li to možné, nekupujte "čerstvé" potraviny, které započaly svou pouť na druhém konci Evropy či dokonce světa.
Příprava jídla v páře zachovává pokrmům chuť a důležité vitaminy. Navíc si připravované pokrmy udrží svůj tvar a barvu.
Celozrnné tmavé pečivo je zdravější. Pro lákavější vzhled bývá obvykle dobarvováno. Kupte si mouku, oříšky či semínka a upečte si vlastní pecen. Pečivo pak skladujte na suchém a tmavém místě. Přebytky, které byste nestihli sníst, uložte do mrazničky nebo usušené umelte na strouhanku.
Keramické květináče Sky Planter (Boskke), ve třech velikostech, www.buydesign.cz


zdroj:www.dumabyt.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radim Radim | 17. ledna 2018 v 11:13 | Reagovat

Velmi pěkný článek, my kupovali pákovou baterii na https://www.eshopfranke.cz/ a jak píšete pokud jste v bytě dva, tak ušetříte nemalé procento vody :) Když k tomu máte ještě myčku, tak je ta spotřeba ještě menší.

2 fwc fwc | 26. února 2019 v 20:34 | Reagovat

http://seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama