... Životní styl

o bydlení, interiéru,dekorace,dezingu,stavbě,hobby i zahradě. Inspirace a nápady pro volný čas...
Rady, tipy a návody pro každou ženu,ale i muže,vše ohledně domácnosti, zahrádky, domácích zvířat, úklidu, vybavení domácnosti, pokojových květin, přírody. Kuchyňské vybavení, dřevěné a plovoucí podlahy, linolea, dlažba, malování pokojů, rady a fígle na úklid, mytí oken…
Jak si zřídit zahrádku na balkóně, truhlíky a květiny
…Tvoření, ruční práce,výzdoba bytu...


Kuchyňské linky do malé kuchyně

9. června 2017 v 5:50 | eva |  KUCHYNĚ

Malá kuchyně je častým problémem obzvláště v panelových bytech, kde je její prostor značně omezen a je proto třeba při zařizování důmyslně řešit mnoho aspektů, jako jsou úložné prostory, případně i prostory pro stolování. Nemusíte se vždy pouštět do bourání a rozsáhlé rekonstrukce, aby prostor kuchyně byl praktický a nápaditý.


Jak na úložné prostory v kuchyni?

Úložné prostory jsou spolu s praktickou pracovní plochou základem funkční kuchyně. Na dříve časté zděné spíže již v mnoha menších bytech není místo a je proto třeba využít praktických potravinových skříní. Potravinové skříně mohou být snadno řešeny až ke stropu a v malé kuchyni tak ušetří místo.

Nezapomínejte na horní skříňky

Také bez horních skříněk nad kuchyňskou linkou se neobejdete. Typů horních skříněk je mnoho a rozhodně je tedy z čeho vybírat. Velmi populární jsou například výklopné systémy v bezúchytkovém provedení a samotné skříňky jsou také řešeny až ke stropu, čímž vzniká bohatý úložný prostor.

Využijte rohy kuchyňské linky

Velmi oblíbené kuchyně do tvaru písmene L či U mají svá riziková místa - a to jejich rohy. Pokud nad kuchyní v takovém tvaru uvažujete, rozhodně rohy neopomíjejte a plně využijte jejich potenciál. Na trhu je mnoho řešení rohových skříněk, v kterých jsou uložené věci dobře dostupné a roh je využit na maximum. Můžete vybírat z důmyslných systémů, které rohový prostor zpřístupní a dovolí vám, ho využít na maximum.


Použijte závěsné systémy

V každé kuchyni je mnoho drobností a nástrojů, které musíte mít po ruce a které zabírají místo. Využijte háčky, lišty, magnety a veškeré pomůcky tak budete mít zavěšené po ruce a navíc ušetříte prostor ve skříňkách.

Optické zvětšení kuchyně

Není vždy třeba rozsáhlá rekonstrukce, aby kuchyně působila prostornějším dojmem. Často si bohatě vystačíte s využitím několika optických triků. Platí, že čím světlejší kuchyně, tím větším dojmem bude místnost působit. Vybírejte proto kuchyňské linky ve světlých barvách, ale i pro vymalování místnosti vždy volte světlé a jasné odstíny barvy. Také volba velikosti dlaždiček může být velmi důležitá. I zde je dobré se držet pravidla, že malý prostor vyžaduje malé formáty dlaždiček.
Jednoduchý a čistý design kuchyňské linky opticky celou místnost zvětší. Hladká dvířka ve vysokém lesku působí luxusně a zároveň opticky zvětšují celou místnost.

Vestavěné spotřebiče

Vestavěné dnes může být v kuchyni prakticky cokoliv a právě spotřebiče zabírají v kuchyni nejvíce místa. (Zdroj: Gorenje.cz)Vestavěné dnes může být v kuchyni prakticky cokoliv a právě spotřebiče zabírají v kuchyni nejvíce místa. Ve velké kuchyni si jistě můžete dovolit samostatný sporák a velkou americkou lednici, v menší kuchyni ovšem musíte hledat řešení v podobě vestavěných spotřebičů.
Mezi základní vestavěné spotřebiče patří trouby a varné desky, které navíc nabízí značné výhody oproti klasickému sporáku. Varná deska totiž může být oddělena od samostatné trouby, přičemž trouba může být umístěna do pohodlnější vyšší polohy. Pokud si chcete ušetřit práci s ručním mytím, můžete využít zabudovanou myčku nádobí, vestavěná může být i lednice s mrazákem, mikrovlnná trouba, ale také pračka.
Výběr vestavěných spotřebičů je obrovský a jejich využití významně zvětší prostor v malé kuchyni. Také se vyplatí poohlédnout po kombinovaných spotřebičích, například menší troubu s varnou deskou, či mikrovlnku s pečící troubou v jednom.

Osvětlení kuchyně

V kuchyni je důležitá zejména pracovní činnost. Proto by mělo být naším cílem, abychom měli na všech pracovních místech co nejvíce světla a aby bylo osvětlení rovnoměrné. Dobré osvětlení také opticky zvětšuje malou kuchyni, vyhněte se proto tmavým koutům a osvětlení rozhodně nepodceňujte.


Centrální osvětlení

Na hlavní osvětlení kuchyně nejlépe poslouží jasné stropní svítidlo, takzvaný lustr. Vhodná jsou i jiná stropní svítidla která svítí jasně směrem dolů a poskytují dostatečné osvětlení celé místnosti a zároveň jako dekorační prvek. U stropních svítidel je třeba dbát na výšku stropu a jejich praktičnost po zavěšení, tedy aby závěsný prostor nevadil při pohybu v kuchyni.

Osvětlení kuchyňské linky

Centrální osvětlení musí doplnit světla umístěná nad pracovní plochou kuchyňské linky, která zajistí dobré světelné podmínky při práci. Zde se uplatní zejména různé typy svítidel, které se montují pod horní skříňky pracovní linky - od zářivkových trubic až po série bodových LED a halogenových svítidel.

Osvětlení jídelního stolu

Pokud je součástí kuchyně i jídelní stůl, mělo by nad ním být umístěno takové světlo, které navodí příjemnou a pohodovou atmosféru. Měli byste si vybírat svítidla, která rovnoměrně osvětlí celý stůl, ale zároveň nebudou oslňovat stolující. Vhodná jsou například stínidla z matného skla.

Několik tipů na závěr:

Na závěr článku se podívejte na několik praktických tipů, které snadno vytvoří dojem velkého prostoru.
  • Dvířka horních skříněk volte v prosklené variantě, prostor bude působit obsáhleji a odlehčeně.
  • Skřínky volte v podobném odstínu, jako stěny kuchyně, smažete tak vizuální hranice a kuchyni opticky rozšíříte.
  • Volte menší nábytek a spotřebiče, vyhněte se robustním kusům, kuchyně bude vypadat větší.
  • Kuchyňskou linku vybírejte v hladkém, čistém a elegantním stylu. Bohatě zdobené linky prostor kuchyně opticky zmenší.
zdroj:www.dumabyt.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama